شرح نمودار تكنولوژي چاپ Printing Technology Chart

تعداد بازدید : 3515
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱/۱۸
به مجموعه روش هايي گفته مي شود كه به وسيله آن ها امكان انتقال تصاوير و متون بر روي ماده خاص چون كاغذ ، مقوا ، پي وي سي و . . . وجود دارد، تكنولوژي چاپ Printing Technology گفته می شود.


تكنولوژي چاپ Printing Technology
به مجموعه روش هايي گفته مي شود كه به وسيله آن ها امكان انتقال تصاوير و متون بر روي ماده خاص چون كاغذ ، مقوا ، پي وي سي و . . . وجود دارد.

چاپ غير تماسي Non - Impact Printing
به مجموعه روش هايي در چاپ اطلاق مي شود كه در آن ها انتقال تصاوير و متون بدون تماس با ماده چاپ شونده صورت مي گيرد. يكي از معمول ترين آنها چاپگر هاي جوهر افشان يا InkJet مي باشد.

چاپ هاي معمول Conventional Printing
به مجموعه روش هايي در چاپ گفته مي شود كه معمولا در تيراژهاي بالا ( بيش از 1000 ورق ) صورت مي گيرد. در اين شيوه از يك رابط چاپ استفاده مي شود. از معمول ترين و شناخته شده ترين اين روش ها چاپ افست مي باشد.

عكاسي Photography
به روش انتقال تصاوير و نقوش به وسيله نور بر سطحي حساس شده اطلاق مي شود. عكس از جمله روش هاي چاپي است كه در هر خانه اي يافت مي شود. ترامهاي روي عكس و اسلايد پيوسته است.

ترموگرافي Thermography
شيوه اي از چاپ كه حرارت در آن نقش اساسي بازي مي كند. اين دسته فكس هاي با كاغذ حساس را در بر مي گيرد.

چاپگر جوهر افشان InkJet
اين نوع چاپگر ها كه در انواع اداري يا خانگي و صنعتي توليد مي شود بر اساس اسپري كردن رنگ از طريق هد چاپگر بر روي سطح مورد نظر عمل مي كنند. نوع اداري آن را همگي مي شناسيم كه همان چاپگرهاي رنگي معمول است. از نوع صنعتي براي ثبت تاريخ مصرف ، باركد و مشخصات به روز شده اطلاعات بر روي محصولات استفاده مي شود.

چاپگر مغناطيسي Magnetography
اين نوع چاپ بر اساس ايجاد يك ميدان مغناطيسي عمل چاپ را انجام مي دهد و از تكنولوژي NIP Non Impact Printing برخوردار است. از اين روش براي آماده سازي چاپ CTP Computer to plate و چاپ ديجيتال به شكل رول استفاده مي شود.

يونوگرافي Ionography
در اين سيستم كه از تكنولوژي NIP پيروي مي كند اتمها يا مولكول هاي باردار مثبت يا منفي در يك فضاي با ولتاژ بالا حركت كرده و تصوير را روي درام ايجاد مي كند. بدين ترتيب تصوير روي كاغذ منتقل مي گردد. اين نوع چاپ با دو نوع تونر مايع و پودر در چاپ ديجيتال استفاده مي شود.

الكتروفتوگرافي Electrophotography
اين نوع از چاپ از پر كاربردترين چاپ هاي با تكنولوژي NIP مي باشد كه از 5 مرحله تشكيل شده است:
1- تصوير نگاري 2- انتقال مركب 3- چاپ 4- ثابت سازي تصوير 5- مرتب سازي
از اين نوع چاپ در ماشين هاي ديجيتال و چاپر هاي ليزري استفاده مي شود. گاهي به جاي چاپگر هاي الكترو فوتوگرافي چاپگرهاي ليزري نيز گفته مي شود.

چاپ اسكرين Screen Printing
به شيوه اي كه رنگ از درون يك توري شابلون عبور كرده و به سطح مورد نظر مي رسد گفته مي شود.

چاپ گود Gravure
شيوه اي از چاپ كه در آن نقوش و نوشته ها به شكل حفره هايي در سطح فلز حكاكي شده است و مركب مايع درون اين حفره ها قرار گرفته و آنگاه بطور مستقيم يا غير مستقيم چاپ صورت مي گيرد.

چاپ برجسته Letter Press
شيوه اي از چاپ كه به شكل برجسته بوده و مركب به روي سطح برجسته ماليده مي شود و به دنبال آن سطح برجسته با ماده چاپ شونده تماس مستقيم مي يابد.

تامپو / چاپ بالشتكي Tampo - Pad Print
شيوه اي از چاپ غير مستقيم است كه در آن از گراور استفاده مي شود. بدين ترتيب كه نقوش و نوشته ها به شيوه هاي مختلف بر روي سطح فلز كنده كاري مي شود. مركب مايع درون حفره ها ريخته مي شود و يك لاستيك سيليكوني تصوير را به سطح چاپ شونده منتقل مي كند. در اين شيوه حروف كنده شده بر روي فلز خوانا مي باشد.

نكات مهم:
* منظور از رابط چاپ واسطه اي مثل زينك يا سيلندر مي باشد كه عمل انتقال تصاوير و متون را انجام مي دهد.

منبع :
ارسال کننده :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال