مقایسه سی دی و دی وی دی

تعداد بازدید : 17856
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱/۱۸
DVD-ROM ها مدتی است که وارد عرصه رقابت شده اند وبا امکانات بیشتر و با سازگاری با انواع بافت CD و قابلیت خواندن DVD بازار CD-ROM ها را در دست می گیرند دیگر کمتر شرکت معتبری را می توان یافت که CD-ROM تولید کند بنابراین در زمان خرید CD-ROM خوب فکر کنید.


DVD-ROM ها مدتی است که وارد عرصه رقابت شده اند وبا امکانات بیشتر و با سازگاری با انواع بافت CD و قابلیت خواندن DVD بازار CD-ROM ها را در دست می گیرند دیگر کمتر شرکت معتبری را می توان یافت که CD-ROM تولید کند بنابراین در زمان خرید CD-ROM خوب فکر کنید.

یک DVD با قابلیت ذخیره سازی ۱۷ گیگا بایت (در انواع دو لایه و دو رویه ) ظرفیتی برابر ۲۶ CD معمولی ۶۶۵ مگابایتی دارد. اطلاعات روی DVD مانند CD روی یک شیار( پیت ) حلزونی رایت می شود.هر چه طول پیت کوچکتر و قطاع فشرده تر باشد ظرفیت بیشتر است (حداقل طول پیت روی DVD برابر ۴/۰ میکرو متر و رویCD برابر ۹/۰میکرومتر است فاصله قطاعها روی DVD برابر ۷۴/۰ میکرو متر و روی CD برابر۶/۱میکرومتر است.)

درDVD به همین ترتیب طول موج پرتو لیزر از ۷۸۰ نانو به ۶۵۰ تا ۶۳۵ نانومتر کاهش پیدا کرده می توان گفت که سرعت خواندن دیسک گردانهای DVD از دیسک گردانهای CD بیشتر است.مثلاً سرعت یکی از مدلهای توشیبا بدون سر و صدای عجیب و غریب به ۲۶ می رسد.

دیسک گردانهای DVD-ROM کنونی متعلق به نسل سوم هستند و می توان آتها را بدون هیچ مشکلی تحت ویندوز نصب کرد. این دستگاهها DVD را با سرعت ۴X یا ۵X می خوانند. سرعت خواندن CD در آنها به ۲۴X تا ۳۲X می رسد .عکس مقاله سی دی و دی وی دی

جایگزین شدن دستگاههای نسل سوم با نسل دوم کارایی را تا حد زیادی بالا می برد. آهنگ انتقال داده در محصولات نسل دوم ۲۷۰۰ کیلو بایت بر ثانیه است در حالیکه در محصولات جدید به ۶۰۰۰ کیلو بایت بر ثانیه می رسد.

همین وضعیت در خواندن CD نیز صادق است: سرعت خواندن در مدلهای نسل دومی ۱۰ تا ۱۲ برابر است در حالیکه در محصولات جدید به ۶ برابر رسیده اکثریت دیسک گردانهای DVD از نظر ربع خطا ضعف دارند.

آهنگ انتقال داده در دیسک گردانهای مربوط به نسل سوم حداکثر ۶ مگابایت بر ثانیه است بنابراین یک رابط E-IDE با آهنک انتقال خداکثر ۱۶ مگابایت بر ثانیه برای اتصال آنها کافی است البته برخی تولید کنندگان این دستگاهها رابا رابط SCSI ساخته اند.

به این نکات توجه داشته باشید:

· به کیفت مکانیزم تصحیح خطا اهمیت دهید. با خوب بودن ا ین مکانیزم برخی خطاهای ناشی از خراشهای سطح دیسک و لکه هایی چون اثر انگشت تصحیح میشوند چنین چیزی از چند کیلو بایت سرعت بیشتر بهتر است.

· به میزان تجملی که نیاز دارید فکر کنید برخی کلیدها که برای ساده سازی پخش CDهای صوتی در نظر گرفته شده اند فقط روی گروهی از دیسک گردانها وجود دارد.

· چیزهایی که همراه باد یسک گردان عرضه می شود بسته به مارک آن تفاوت دارد ولی معمولاً یک دفترچه راهنما چند پیچ برای نصب و کابلهای داده و صوتی همراه دیسک گردان وجود دارد.

· بر سازگاری دستگاه تاکید داشته باشید برای اطمینان از آینده سازگاری با بافتهای قبلی CD و سیستمهای مختلف فایل را باید به عنوان پیش فرض در نظر داشته باشید.دیسک گردانهای کنونی از نسل سوم از اطمینان خوبی برخوردارند.

۲- رایت۸۰۰ مگا بایت و بیشتر بر روی سی دی های معمولی

شاید برایتان پیش اومده باشه که مثلا یه برنامه دارید که حجمش از ۷۰۰ مگابایت بیشتر باشه . و می خواهید اونو رایت کنید در این مواقع می بایست اون برنامه رو فشرده کنید که البته شاید باز هم اون برنامه تو سی دی جا نشه . با این ترفند می تونید بر روی سی دی های معمولی حتی تا ۱ گیگا بایت اطلاعات ذخیره کنید .

ابتدا می بایست ببینید رایتر شما overburning ساپورت می کنه یا نه . برای تست این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کلید های ترکیبی Ctrl + R را فشار دهید . تو این پنجره ببینید که در قسمت Recorder information ، رو به روی عبارت Over burn عبارت suported نوشته شده است یا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما می تو نید از این ترفند استفاده کنید .

حال به منوی File رفته و قسمت preferences رو انتخاب کنید سپس در قسمت Expert features دقت کنید که عبارت enable overburn قعال باشد . در زیر همین گزینه مقدار مجاز overburn رو به دقیقه مشخص کنید .

حال به منوی File رفته و گزینه New را انتخاب کنید و در قسمت Multisession گزینه No Muttisession را انتخاب نمایید . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبدیل کنید .

حال می تونید سی دی خود را رایت کنید مقدار رایت هم بستگی خیلی زیادی به رایتر داره .

۳-آشنایی با DVD

از سال ۱۹۹۶ که دیسکهاى ذخیره اطلاعات با فرمتى به نام DVD وارد بازار شدند ، تاکنون پسوند هاى متعددى بر این فرمت اضافه شده که از جمله آنها مى توان به پسوندهاى -R,+R,-RW,+RW,+R DLاشاره کرد.

در واقع افزوده شدن این پسوند ها از زمانى آغاز شد که دیسکهاى دى وى دى با قابلیت رایت کردن وارد بازار شدند.

متاسفانه بر خلاف سى دى ها ، استانداردهاى متفاوتى براى ساخت یک دیسک دى وى دى وجود دارد و گوناگونى این استانداردها تا حدودى باعث سر درگمى مشتریان براى خرید دستگاهى مناسب مى شود. این هفته مى خواهیم این پسوند هاى متفاوت را براى شما رمز گشایى کنیم.

براى این منظور بد نیست ابتدا به معرفى دو اتحادیه عظیم که در زمینه دستیابى به استاندارد هاى پیشرفته تر با یکدیگر رقابت دارند ، بپردازیم. DVD FORUM نام اتحادیه اى شامل بیش از ۲۰۰ کمپانى بزرگ است که در زمینه پیشرفت تکنولوژى دیسکهاى دى وى دى همکارى دارند.
از جمله این کمپانى ها مى توان به هیتاچى ،میتسوبیشى ، سونى و پایونیر اشاره کرد. این اتحادیه وظیفه ثبت استاندارد هاى جدیدى که از طرف شرکت هاى عضو ارائه مى شودرا بر عهده دارد.استانداردهایى که این اتحادیه ارائه مى کند همگى داراى یک علامت منفى در کنار پسوند دى وى دى هستند.از طرف دیگر DVD+RW Alliance نام اتحادیه دیگرى است که در رقابت شدید با DVD FORUM است.

اعضاى این اتحادیه نیز بالغ بر ۲۰۰کمپانى بزرگ هستند که از جمله آنها مى توان به یاماها، سونى ، DELL و hp اشاره کرد. در این میان نکته جالب حضور کمپانى سونى در هر دو اتحادیه است.

استانداردهاى ارائه شده این اتحادیه همانطور که از نام آن مشخص مى شود با یک علامت مثبت همراه است. در واقع مى توان وجود این استانداردهاى متفاوت را نتیجه رقابت این دو اتحادیه دانست که سعى دارند با وضع این استانداردها فروش محصولات جانبى مربوط را نیزانحصارى نمایند.

فرمت هاى اتحادیه DVD FORUM عبارتند از:
DVD-R: در اینجا حرف R مخفف کلمه RECORDABLE است. به این ترتیب شما میتوانید با استفاده از یک دستگاه رایتر دى وى دى اطلاعات را بر روى این دیسک ذخیره نمایید.
فناورى بکار رفته دراین استاندارد بسیار شبیه به فناورى استاندارد CD-R است که در آن دیسک یک بار رایت مى شود و مى توان آن را بارها خواند.

دستگاههاى که داراى این استاندارد هستند تنها مى توانند بر روى سى دى هاى DVD-R رایت نمایند.

(DVD-RW عکس مقاله سی دی و دی وی دی DVD-R/W دیسک هاى داراى این استاندارد نیز قابل رایت هستند وفن آورى به کار رفته در آنها بسیار شبیه دیسک هاى CD-RWاست.

دستگاههایى که داراى این استاندارد هستند قابلیت پخش
و رایت بر روى دیسک هاى DVD-RW و DVD-R را دارند.در مقابل ، دیسک هاى اتحادیه DVD+RW Alliance با فورمت هاى مثبت قرار دارند که مى توان گفت از چند جهت بر مدلهاى منفى برترى دارند ، ازجمله مى توان به امکان اضافه کردن ، پاک کردن وهمچنین جابجا کردن اطلاعات بر روى دیسک رایت شده – بدون تاثیر گذاشتن براطلاعات دیگر- اشاره کرد. همچنین عمل فاینالیزه کردن دیسک نیز به نحوى انجام مى شود که سرعت خواندن اطلاعات از روى دیسک بالا مى رود.

DVD+R: دیسک هاى این استاندارد نیز قابل رایت هستند. دستگاههایى که داراى این استاندارد هستند تنها مى توانند اطلاعات را بر روى دیسک هایى با فرمت DVD+R رایت کنند.
DVD+RW: دستگاهى که داراى این فرمت باشد مى تواند بر روى دیسک هایى با استاندارد DVD+R و DVD+RW اطلاعات را رایت کند و دیسک هاى این استاندارد نیز از نظر عملکرد تفاوتى با مدل DVD+R ندارند.

این نکته لازم به ذکر است که تمامى دیسک هاى با استانداردهاى بالا در رده اى از dvd با نام dvd 5 یا dvd 10 قرار دارند dvd 5 دیسکهایى با یک لایه و یک لبه و ظرفیت ۴.۷GB هستند و دیسک هاى dvd10 داراى یک لایه ودو لبه و ۹.۴GBظرفیت هستند.

DVD+R DL: این نوع دیسک ها از همان فن آورى دیسک هاى DVD+RW بهره مى برند با این تفاوت که داراى دو لایه مى باشند. به این ترتیب ظرفیت این دیسک ها نسبت به مدل هاى قبلى دو برابر شده است. این دیسک ها جزو رده اى از دیسک ها با نام DVD 9 و DVD 18 هستند. دیسک هاى DVD 9 داراى دو لایه و یک لبه و ظرفیت ۸.۵GB هستند و دیسک هاى dvd 18 داراى دو لایه و دو لبه وظرفیت ۱۵.۹GB اند. تمامى دیسک هاى ذکر شده در بالا دراکثر دستگاههاى پخش دى وى دى رایج در بازار قابل خواندن هستند.

استاندارد دیگرى که توسط اتحادیه آلیانس ارائه شده است DVD-RAM است که مزیت این نوع دیسکها بر مدلهاى قبلى امکان چند بار رایت اطلاعات بر روى آنها است. از طرف دیگر این نوع دیسک ها در دستگاههاى موجود دربازار قابل پخش نیستند و براى استفاده از آنها تیاز به دستگاهى متفاوت است.

منبع :  persianok

منبع :
ارسال کننده :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال