بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

تعداد بازدید : 1906
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱/۱۸
درايوSBW-06C1S-U در يك بسته‌بندي سورمه‌اي‌رنگ ارايه مي‌شود. بدنه اين درايو به رنگ مشكي براق بوده و لوگوي شركت اسوس روي آن نقش بسته است. روي بدنه درايو طرحي به صورت دو خط متقاطع به‌چشم مي‌خورد كه در زمان فعال بودن درايو با LED‌هايي به رنگ آبي روشن مي‌شود.


اشاره:
قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت.
شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م (Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوري Blu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت. بنابراين تصميم گرفتيم به معرفي يك درايو اپتيكال از محصولات شركت اسوس بپردازيم كه از فناوري Blu-ray پشتيباني مي‌كند. درايو SBW-06C1S-U كه آخرين نسل از درايوهاي اپتيكال اسوس است و قابليت خواندن و نوشتن روي رسانه Blu-ray را دارد.

درايوSBW-06C1S-U در يك بسته‌بندي سورمه‌اي‌رنگ ارايه مي‌شود. بدنه اين درايو به رنگ مشكي براق بوده و لوگوي شركت اسوس روي آن نقش بسته است. روي بدنه درايو طرحي به صورت دو خط متقاطع به‌چشم مي‌خورد كه در زمان فعال بودن درايو با LED‌هايي به رنگ آبي روشن مي‌شود و در واقع نمادي از كارايي دستگاه در استفاده از فناوري Blu-ray به‌شمار مي‌آيد. در سمت چپ بدنه يك دكمه نقره‌اي رنگ براي eject و نيز برچسبي از امكاناتي كه درايو روي CD، DVD و BD پشتيباني مي‌كند، قرار گرفته‌اند. LEDهاي نارنجي رنگ كوچكي نيز براي نشان دادن وضعيت درايو در نظر گرفته شده است. در قسمت راست بدنه يك درگاه mini-USB قرار دارد كه براي اتصال دستگاه به سيستم شما مورد استفاده قرار مي‌گيرد. خوب است بدانيد اين درايو از يك كابل Y شكل استفاده مي‌كند و براي تامين تغذيه مورد نياز درايو بايد هر دو كانكتور USB آن‌را به كامپيوتر خود متصل كنيد. به‌اين ترتيب درايو اكسترنال شما ديگر نيازي به يك آداپتور تغذيه برق جداگانه نخواهد داشت.

درايوSBW-06C1S-U را مي‌توان به صورت افقي و عمودي روي ميز كار قرار داد. در صورتي كه تمايل داشته باشيد درايو را به صورت عمودي قرار دهيد، بايد از پايه مشكي رنگي كه به همراه درايو ارايه شده است، استفاده كنيد. SBW-06C1S-U يك درايو اكسترنال باريك با 8 مگابايت كاشه است كه علاوه بر قابليت بازنويسي مجدد ديسك‌هاي BD-RW، توانايي نوشتن و خواندن اطلاعات از رسانه‌هاي Blu-Ray را با سرعت 6x دارد. در واقع اين درايو قابليت خواندن و نوشتن ديسك‌هاي تك لايه 25 گيگابايتي و ديسك‌هاي دولايه 50 گيگابايتي را دارد. با اين وجود مي‌توان از اين درايو براي كار با انواع ديسك‌هاي اپتيكال نيز استفاده كرد. نوشتن اطلاعات روي ديسك‌هاي DVD تك لايه توسط SBW-06C1S-U حداكثر با سرعت 8X انجام مي‌شود. از طرف ديگر سرعت نوشتن روي DVDهاي دو لايه در اين درايو حداكثر 4X است. در DVDهايي كه امكان بازنويسي مجدد روي آن‌ها وجود دارد (DVD+RW)، سرعت نوشتن به 6X خواهد رسيد. DVD-RAMها نيز حداكثر با سرعت 5X قابل خواندن و نوشتن هستند. هنگام نوشتن اطلاعات روي CD، درايو اسوس از سرعت 24x براي CD-R و سرعت 16x براي CD-RWها پشتيباني مي‌كند. با اين آمار و ارقام مي‌توان انتظار داشت كه عملكرد SBW-06C1S-U در خصوص ديسك‌هاي متفاوت قابل قبول و رضايت‌بخش باشد.

از ويژگي‌هاي جالب اين درايو مي‌توان به موتور توربو آن اشاره كرد كه كارايي لازم براي رسيدن به سرعت 6X (كه سرعت معمولي ديسك‌هاي Blu-ray در هنگام نوشتن است) را فراهم مي‌كند. از سوي ديگر خاصيت رمزگذاري ديسك به كاربر اجازه مي‌دهد تا براي تمام يا بخشي از ديسك خود رمز عبورگذاشته و از اين طريق امنيت اطلاعات خود را تضمين كند. قابل ذكر است كه با استفاده از اينترفيس كاربري نرم‌افزار BluTuner مي‌توانيد نور آبي خطوط روي بدنه درايو را تنظيم و يا غيرفعال كنيد. در مجموع مي‌توان گفت كار با اينترفيس درايو بسيار آسان است. تنها كاري كه براي نوشتن روي ديسك اپتيكال بايد انجام دهيد اين است كه فايل‌هاي مورد نياز را روي اينترفيس نرم‌افزار كشيده و سپس روي دكمهBurn كليك كنيد. در نتيجه اطلاعات شما روي ديسك نوري به راحتي ضبط خواهد شد.

به‌طور كلي مي‌توان گفت با توجه به افزايش تعداد طرفداران هاردهاي اكسترنال و كاهش استفاده از ديسك‌هاي اپتيكال براي ذخيره‌سازي اطلاعات، ممكن است SBW-06C1S-U مورد توجه كاربراني كه نيازي به ديسك‌هاي اپتيكال ندارند، قرار نگيرد. با اين وجود سرعت خواندن و نوشتن بالا، حجم زياد اطلاعات قابل ذخيره روي درايو و نيز سادگي كار با دستگاه آن‌را به يك گزينه مطلوب براي بهره‌مند شدن از ويژگي‌هاي فناوري Blu-ray تبديل خواهد كرد. به ‌اين ترتيب مي‌توانيد قابليت‌هاي مختلف اين فناوري را به سيستم‌هاي فعلي خود اضافه كرده و در عين حال آن را هميشه به همراه داشته باشيد.

مزايا
سازگار با انواع CD، DVD و BD ، اينترفيس نرم‌افزاري آسان، قابليت رمزگذاري روي رسانه


منبع :  ماهنامه شبکه

منبع :
ارسال کننده :
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال